Bršljan i paprat protiv uboda insekata
Kakva li straha ako nas ubode osa ili pčela! Brzo izvucimo žalac i isišimo ubrizgani otrov, jer ne znamo kako ćemo reagirati na ubod…
Bol ublažava bršljan. Imamo ga kod kuće u vrtu, ili se uspinje na jele i drveće uz putove, ili ga uberemo u obližnjoj šumi. Listove zgnječimo i njima namažemo ubodeno mjesto.
Još je bolje ako imamo pri ruci već gotovu bršljanovu tekućinu koju smo načinili već prije zbog opreza.
Kako pripremiti bršljanovu tekućinu
Naberemo bršljanova lišća i kore, sameljemo sve u stroju za meso i tu smjesu namočimo u alkoholu (najbolje u domaću rakiju jačine iznad 40 stepeni) pustimo da ostoji nekoliko sati. Kad je smjesa dovoljno rastvorena, iscjedimo je i dobivenu tekućinu procijedimo.
Ubodeno mjesto namažemo s nekoliko kapi tekućine i ubrzo ćemo osjetiti olakšanje. Uspješno djeluju također i oblozi od slane vode kojoj smo dodali nekoliko kapi ove tekućine. Sve to sprečava oticanje i znake trovanja.
Protiv uboda muha upotrebljavajmo paprat. To isto vrijedi i za druge insekte (kukce). Ako u kući ima komaraca ili njihovih srodnika, onda je paprat blagotvorno sredstvo. U vrućim je krajevima, osim mreža protiv komaraca, paprat najbolja zaštita od insekata. Uzglavlja i strunjače (madrace) napunimo s paprati, pa ćemo otjerati ne samo komarce već i stjenice.
Našem reumatizmu će paprat također koristiti. Na sreću, zbog higijene, neugodni gosti poput stjenica u nas su rijetkost. Tko namaže mjesta komarčevih uboda s paprati, izbjeći će neugodne posljedice i dosadni svrabež.
Ubodi insekata u ustima i grlu
Mnogo je teže ako nas osa ili pčela ubode u usnu sluznicu ili u sluznicu ždrijela. U usta mogu, na nesreću, ući s medom ili voćem. Kad pri žvakanju pritisnemo insekta, on ubode. Ako nas osa ili pčela ubode u sluznicu ždrijela, možemo se naći u životnoj opasnosti!
Što da učinimo?
Ako imamo pri ruci surutku, grgljamo je, ili mjesto uboda premažemo vatom koju smo namočili u surutki i namotali je na štapić. Ako nemamo surutke, upotrijebit ćemo koncentriranu rastopinu kuhinjske soli. Ona smanjuje oteklinu i opasnost od gušenja.
Dok ne dođete liječniku, uradite ovako: neprestano grgljamo slanu vodu: 2 žlice soli na 1 dcl vode. Za kratko vrijeme oteklina splasne, a dio otrova je izvukla otopina soli. Opasnost od gušenja je prošla.
Ako dođe do neugodnih i neočekivanih uboda u ždrijelu, moramo se, dakle, uvijek poslužiti slanom vodom da spriječimo nesreću.
Preporučujemo također obloge od gline ili zgnječenog lišća kupusa, kojima omotamo vrat. Možemo također polagano gutati glinu (razmućenu u kašu) i ako je moguće uzeti biološko aktivni kalcij (Urticalcin). To su dobre i korisne mjere.
Dobro je slanoj vodi dodati nekoliko kapi bršljanove tekućine. Pri ubodu stršljena moramo odmah pozvati liječnika ili bez odgađanja otići na kliniku za uho, grlo i nos, jer prijeti opasnost gušenja zbog otečenosti sluznice grla. Slana voda u ovom slučaju će pomoći, ali ne kao kod uboda pčele ili ose, zbog koncetracije i jačine otrova stršljena.
About author: Biljna medicina
Cress arugula peanut tigernut wattle seed kombu parsnip. Lotus root mung bean arugula tigernut horseradish endive yarrow gourd. Radicchio cress avocado garlic quandong collard greens.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Pokreće Blogger.
Menu :
0 komentari: