Jod je veoma bitan za naš organizam

posljedice nedostatka joda,






Jod je prevrtljiva tvar koja je već mnogim istraživačima zadala glavobolje. U većim je količinama jod za čovjeka jak otrov, a posve bez joda opet ne možemo živjeti.

Jod ubrajamo među one elemente koji su prijeko potrebni samo u neznatnim količinama, pa su, dakle, tako važni kao i gumb kojim pokrećemo ili zaustavljamo komplicirani stroj.

Čovječje tijelo sadrži 1/20 g joda. Polovica od toga je u mišićima, 1/10 u koži, a veći dio u žlijezdama s unutrašnjim lučenjem, osobito u štitnjači. U štitnjači se jod spaja s aminokiselinom u tiroksin.

>> Jod za mentalno zdravlje

Izvanredno je zanimljiva činjenica da je količina joda u krvi u svih ljudi na svijetu jednaka, bez obzira na to da li žive u planinama, na moru, na dalekom sjeveru, ili na polovima.

Nalazišta joda

Jod se nalazi u kamenju koje ga svojim raspadanjem oslobađa, kiša ga rastapa, voda odnosi u rijeke a rijeke u mora. Stoga ima u moru joda u izobilju, kao i svih ostalih u vodi topivih minerala koje rijeke donose u more.

>> Jodirana so protiv gušavosti

Za razliku od ostalih soli koje ostaju u moru, jod opet izlapi pa se s kišom, rosom, oblacima i snijegom opet vraća na zemlju, tako da more vraća zemlji godišnje na stotine tona joda. U gorskim udolinama često postoji nestašica joda jer ga voda prebrzo ispere iz zemlje.

Posljedice nestašice joda

Zbog nedostatka joda može čovjek oglupaviti. Štitnjača izlučuje premalo hormona i u teškim se slučajevima razvije miksedem, uz tjelesnu i duševnu tromost. Bolesnik izgubi veselje za bilo kakav rad, ništa ga ne zanima, a najmanje neki rad, no zato ima nečuveno dobar tek.



>> Zdrava štitna žljezda uz jod

Ukupna izmjena tvari se smanjuje, rad srca uspori, a krvni se tlak obično vrlo snizi. Ako je spolni nagon smanjen ili se posve ugasio, izgubi bolesnik i svu strast. Često se u takvih bolesnika prirodnom prehranom i preparatom morske trave Kelpasanom koji sadrži jod, postižu iznenađujući uspjesi.

Gušavost

Gušavost je posredno povezana s izmjenom joda. U svojoj sam praksi utvrdio zanimljivu činjenicu da se gušavost sa hipofunkcijom štitnjače može izvrsno liječiti kalijevim jodidom; Basedovvljevu bolest s hiperfunkcijom štitnjače treba liječiti jodom uz dodatak preparata kalcija. Pri tome treba davati jod u malim, homeopatskim količinama.

>> Jod je jako važan za vrijeme trudnoće

Ako izaberemo za liječenje preparat s jodom od morskih biljki, npr. pepeo morske trave, najbolje je početi s Kelpasanom D. a za nekoliko mjeseci prijeći na Kelpasan D 5 i tako dalje, pa tek poslije dobre dvije godine prijeći na nedozirane tablete Kelpasana.

To služi kao dokaz da možemo bolesnika smatrati izliječenim. Uz hranu koja sadrži dovoljno kalcija treba da bolesnik uzima još Urticalcin koji pospješuje asimilaciju kalcija iz hrane.

Prekomjerno debljanje (sklonost debljanju)

Posredno s jodom povezano je i debljanje. Također su usko povezani rad štitnjači i spolnih žlijezda ako predehelom čovjeku dajemo jod u biljnom obliku, npr. tablete Kelpasana. njegova štitnjača postaje aktivnija i luči više hormona. Zbog toga se povisi cjelokupna izmjenu tvari.

>> Jod protiv viška kilograma

Spolne žlijezde djeluju bolje i aktivnije su, a zbog povećane tjelesne aktivnosti masnoća počinje pomalo nestajati. Jod je mnogo važnija tvar nego možda, mislimo. Taj tajanstveni element djeluje već u malim tragovima na poluge u našem tijelu, prema poznatoj izreci: »Mali uzroci, veliki uspjesi«. Naš domaći dragušac sadrži joda pa nam može koristiti, iako se njegovo djelovanje ne može usporediti s učinkom morskih biljki.

0 komentari:

Pokreće Blogger.
Menu :

Archives