Kičica kao lek: smiruje grčeve, za bolje varenje, tinktura
Kičica (Erythraea centaurium) je zeljasta dvogodišnja biljka. U narodu je poznata i pod imenima: ger, zlatna žuč, grozničavka, crveni kantarion i drago cveće. Raste u Evropi, severnoj Africi i zapadnoj Aziji. Prevedeno, njeno ime znači biljka od hiljadu zlatnika, a Aristotel je kičicu nazivao žuč zemlje.
Raste na livadama brda i planina. Ima uspranu stabljiku koja naraste do 40 cm. Na vrhu se grana. Ima sitne listove, duguljaste i naspramne. Na vrhu su grupisani cvetovi, rozo-crvene boje. Otvaraju se samo na suncu, od juna do semptebra. Koren je valjkast i veoma plitak.
Kičica je najčešće samonikla biljka. U kućnim uslovima se gaji iz semena i to veoma lako. Mnogo vode i sunce, predstavljaju jedini zahtev ove biljke,
Bere se dok je u cvetanju i to samo gornji deo, zatim se poveže i suši na hladnom i vetrovitom mestu. Nije preporučljivo da se bere iz korena, zato što se tako uništava na svom prirodnom staništu.
Kičica ima veoma gorak ukus koji potiče od gorkih heterozida (geniciopikrozid itd). Najviše heterozida ima u stabljici, malo manje u cvetu i skoro ništa u listu. Sadrži još i smolu, vosak, alkaloide i šećer. Veoma je bogata natrijumom i gvožđem.
Kao što joj i samo ime kaže, ova biljka vredi hiljadu zlatnika. U narodnoj medicini se koristi za mnoge tegobe i to od davnina. Od nje se prave čajevi, vina, lekovite rakije, praškovi.
Lekovita svojstva kičice:
otvaranje apetita – izaziva lučenje pljuvačke i želudčanih i crevnih sokova
protiv tegoba sistema za varenje – smiruje grčeve
protiv malokrvnosti – blagotvorno deluje na krva zrnca
za regulaciju šećera – poboljšava lučenje insulina
protiv temperature i groznice – smanju temperaturu i ublažava simptome groznice
protiv napetosti i nervoze – ima sedativno dejstvo
za rane koje sporo zarastaju – kod spoljne upotrebe
utiče na rad jetre i žučne kese – smiruje tegobe i leči žuticu
Čajevi od kičice
Osim za navedene tegobe, preporučuje se konzumiranje čajeva posle hemoterapije i radioterapije. Najbolje je piti pola sata pre jela.
Punu kašičicu suve kičice preliti sa 250 ml hladne vode. Ostaviti 10 sati da stoji, a povremeno promešati. Pre narednog jela zagrejati i piti. Najbolje je popiti bez dodatka meda ili šećera, iako je ukus veoma gorak.
Dobra čajna mešavina koja deluje na lučenje želudčanih sokova se sastoji od 20 g kičice, 10 g pelina, 20 g korena anđelike i 50 g hajdučke trave. Kašičicu mešaveine preliti sa 200 ml kipuće vode, ostaviti da odstoji 10 min pa piti, najbolje pre jela. Ovu mešavinu treba piti samo ukoliko imamo lenj želudac tj. otežano i oskudno lučenje kiseline.
Ukoliko je lučenje kiseline ubrzano, ima je previše, javila se gorušica i napetostost, potrebno je 20 g kičice pomešati sa 20 g kamilice, matičnjaka, anisa i kima. Za dodatno smirenje želudca teba dodati kantarion.
Čajna mešavina za bolje varenje se sastoji od 30 g kičice i hajdučke trave, zatim 20 g lista žalfije, 10 g kantariona i 5 g nane. Jednu kašičicu preliti sa litrom hladne vode, kuvati oko 3 minuta i kada se ohladi pije se tri puta dnevno, pre jela.
Čaj protiv povraćanja možemo napraviti tako što u 4 dcl proključale vode stavimo 1 kašiku lista i sveta kičice i hajdučke trave. Ostaviti 2 sata da odstoji, zatim procediti. Pije se svaki put kada se oseti mučnina.
Čaj za smirenje kašlja se sastoji od jedne kašike kičice i kašičice pelina. Sve preliti sa 2,5 dcl ključale vode. U ovu mešavinu se može dodati i malo meda. Pije se po jedna kašičica na svakih sat vremena kod dece, a na svakim pola sata kod odraslih.
Tinkture i ostalo
Tinktura protiv nadutosti i gasova pored 20 g kičice sadrži i 20 g kamilice, dateline, nane i matičnjaka. Sve zajedno preliti sa 1 l komove rakije, ostaviti 10 dana, povremeno promućkati. Piti pola sata pre jela, 50 ml.
Vino kičice koje smiruje žuč možemo napraviti tako što u litar belog vina dodamo 30 g kičice i 1 limun, isečen zajedno sa korom. Sve treba da odstoji 10 dana a zatim piti jednu čašu pre jela. Ovo vino još pospešuje probavu i podstiče apetit.
Protiv opadanja kose u 4 dcl vode stavite 50 g kičice. Kuvati dok ne proključa, zatim dodati 0,5 dcl belog vina pa opet ostaviti da proključe. Kada je gotovo treba ohladiti, pa procediti. Koristi se kao losion. Pre pranja kose utapkati tupoferom u koren kose, ostaviti da deluje pola sata, zatim kosu oprati isto kao pre.
www.cajeviza.com
About author: Biljna medicina
Cress arugula peanut tigernut wattle seed kombu parsnip. Lotus root mung bean arugula tigernut horseradish endive yarrow gourd. Radicchio cress avocado garlic quandong collard greens.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Pokreće Blogger.
Menu :
0 komentari: